تبلیغات
حدیث.اموزش.خداشناسی - ریا چیست؟

حدیث.اموزش.خداشناسی

ریا چیست؟

چهارشنبه 14 شهریور 1386

فکر کنم نیاز به تعریف نداشته باشه . همه می دونن ریا چیست . یکی از مریضی های روحی و یکی از اختلالات حاد شخصیتی . و در عین حال یکی از کبائر کبیر دینی.

می دانم ... همه ی شما می دانید این عمل چقدر زشت و زننده است و اصولا از جوون جماعت بعید است این عمل را مرتکب شود و مردانگی خود را زیر پا بگذارد اما ... اما ...

بیشتر جوانان مومن و مذهبی و بعضا جوانان غیر مذهبی از یکی بیماری روانی دیگر رنج می برند که لذت عبادت ایشان را به حداقل تقلیل می دهد. و آن ترس از ریا کاری یا مخلوط شدن عمل و عبادت به ریا است.

خیالتون رو راحت کنم ... ریا همیشه کردنی است چون اصل عمل به نیت بستگی دارد و هیچ جانور فکوری بدون نیت کاری را انجام نمی دهد .

پس از این به بعد خود را به خاطر این جمله ی شیطانی ("آخه ریا میشه" ) از فیض عبادات و کار خوب محروم نکنید . من حتی کیس به ظاهر رووشن فکری رو دیدم که به خاطر این طرز تفکر جلوی جمع نماز نمی خواند و نمازش قضا می شد!!! یا مثلا کسانی را می شناسم که نماز های مستحبی را جلوی جمع نمی خوانند .

اصلا" ... همین فکر ("آخه ریا میشه" ) ثابت کننده این است که این عمل به هیچ عنوان ریا نیست و شیطان است که این تفکر یا وسوسه ا ایجاد می کند. (به انگیزه ی ضدحال زدن و کاهش لذت عبادت وی  -یعنی شیطان - این کارو می کنه احتمالا" .... )

نکته : البته من منکر فضیلت عبادت در تنهایی نیستم اما بالاخره عبادت از روی خلوص عبادت است.

خوب حالا که خیالتون راحت شد و فهمیدید که ریا کردنیست نه شدنی توجه شما را به چند حدیث از پیامبر (ص) جلب می کنم :

۱) ریا اهانت به پروردگار است : هرکس در جلوی دیدگان مردم نمازش را نیکو ولی در خلوت بد به جای آورد ٬ این اهانتی است به که پرودگار خویش می کند. 

۲) ریاکاران بدترین بندگان :  بدترین بندگان نزد خدا٬بنده ای است که لباس ظاهرش زیباتر از کردارش باشد ٬ یعنی لباس پیامبران بر تن کرده ولی مانند ستم کاران رفتار می کند . 

۳) نیکی ٬ پنهانی یا آشکارا : نیکی پنهانی از نیکی آشکارا بهتر است و نیکی آشکارا برای کسی که می خواهد سرمشق دیگران شود (تا دیگران را به کار نیک تشویق کند ) بهتر است.

۴) ریا کاران را بشناسید : ریاکار سه نشانه دارد : هرگاه پیش مردم باشد با نشاط و شادمان است ٬ و هروقت تنها باشد کسل و بی حال و دوست دارد در همه ی کارهایش مورد ستایش قرار گیرد. ( منبع احادیث فوق : نهج الفصاحه باب ذم الریا) [ چهارشنبه 14 شهریور 1386 - 12:09 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| علیرضا ] [عمومی , ] [+]